Prof. Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı,
FEBO, FICO

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Bekir Sıtkı Özdemir

Sayın hocam MURAT UYAR ve ekibine teşekkür ederek başlamak istiyorum. Yazım biraz uzun olabilir, çünkü benim için uzun bir kabusu sona erdiren sayın hocama iki üç cümleyle teşekkür edemem. 3 yıl önce olduğum katarakt ameliyatı sonrası sağ gözümün esnek yapısı dolayısıyla mercek kaydı ve ben bütün ışık saçan nesneleri çift görmeye başladım. Günümüz teknolojisi sayesinde ışık saçmayan çok fazla şey kalmadığından dolayı hayatımın son 3 senesi tek kelimeyle kabustu. Pek çok hastane ve doktor gezmeme rağmen gözümün durumuyla ilgili olumlu sonuç alabileceğim bir açıklama da duyamadım. Ta ki Murat hocamın yanına gelene kadar. Tecrübesi, bilgisi ve hastası ile iletişimi şu güne kadar rastlamadığım seviyede. Hocamın yapılan inceleme sonrası; “Bu sorunu çözeriz” demesi ile iyi sonuç alacağımızdan bir saniye şüphe duymadım. Ve çok şükür operasyon sonrası belli bir süreçten sonra eskisi gibi tek görmeye başladım. Hayatıma yaptığınız güzel dokunuş için çok teşekkür ederim. Yazımı da sayın hocamın bana en son söylediği cümleyle bitirmek istiyorum; “MUTLU SON” ... :)

Sevgili Bekir Bey,
Güzel sözleriniz ve bir basın-yayıncı olarak değerlendirmeniz için çok teşekkürler. Gerçekten de çok sıkıntılı bir durumu, tek defada olmasa da sizin de güveniniz ve işbirliğiniz ile birkaç girişim sonrası çözebildik. Güzel günler görmeniz dileğiyle, selam ve sevgilerimle 😊

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
29 Kasım 2018

Yasemin Özyörük

Bir göz hastanesindeki yanlış teşhis dolayısıyla çok telaşlı bir şekilde Murat Bey'e ulaştık. İyi ki de ulaştık, Murat Bey hem sakinliği, hem de müthiş bilgisi ve deneyimiyle bizi rahatlatmakla kalmadı, aklımızdaki tüm soru işaretlerini silerek çok yardımcı oldu. Kendisine buradan da sonsuz teşekkür etmek isterim. Teşekkürler Murat Bey!

Yasemin Hanım merhaba,
Değerli mesajınız için çok teşekkür ederim.
Ne yazık ki sağlık sisteminde kişi başı düşen süre kısa olduğu için, çoğu kez yakınmaları dinlemeye, öyküyü derinleştirmeye çok zaman bulunamıyor. Bu nedenle de gereksiz tetkikler artıyor ve maliyetler yükseliyor. İzninizi almadığım için teşhisi girmek istemiyorum ama bunun tipik örneklerinden birini yaşamışsınız.
Tekrar çok geçmiş olsun 😊

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
09 Kasım 2018

Erdal Karanfil

Murat Bey, Katarakt problemi ile size geldiğim zaman sol gözüm %15,sağ gözüm %40 görüş kabiliyetine sahipti ve araba kullanmak,televizyon seyretmek problemliydi.Ayrıca ben bifokal merceklerin başarısızlığı konusunda uyarılmış olduğum için monofokal mercek kararını vermiştim. Sizi bana,retina ameliyatını başarı ile gerçekleştirdiğiniz, çocukluk arkadaşım Dr. Engin Moral tavsiye etti.Bana trifokal merceği önererek, 6 gün ara ile heriki gözümü ameliyat ettiniz.İlk ameliyatın sabahında gözümü açtığım andan itibaren dünyam değişti,görüntü HD değil 4K mükemmelliğindeydi. Yakın ve uzak gözlük hayatımdan çıktı.Kendi problemli gözlerimi unuttum,insanların okuyamadığı yazılar beni şaşırtıyor.Ellerinize sağlık.Size ve Engin'e sonsuz teşekkürler.Saygılarımla ERDAL KARANFİL

Sayın Erdal Bey,
Öncelikle memnuniyetiniz ve 4K netliğini dile getirmeniz beni çok mutlu etti. Trifokal mercekler, bifokal merceklerin pabucunu dama attı. Muayene ve tetkik sonrası uygun gözlerde operasyon sonrası geri dönüşler de sizin belirttiğiniz gibi çok olumlu. Sizi tanımış olduğuma sevindim. Görüşmek dileğiyle saygı ve sevgiler

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
27 Haziran 2018

İhsan Kesgin

Sayın hocam ; Ağustos 96 dan beri sizin takipli hastanizim. Gerek sizi gerek se de bu mesleğe gönül verenleri biz hasta ve yakınları sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyoruz . İnsanlar çevrelerinden kulaktan duyma haberler ile kendi saglıklarini sözüm ona care arıyorlar. Ve sonuç itibari ile mağdur oluyorlar. Toplum sizin gibi bilinçli tecrübeli kimseler sayesinde sağlığına daha bi önem vermektedir. Bu vesile ile gerek sizi gerekse de tıp mesleğine gönül verenleri en derin sevgilerimle selamlar HAYIRLI BAYRAMLAR DİLERİM. Saygılarımla İhsan Kesgin

Hacı Bayram Kartal

MERHABA HOCAM BENİM COCUGUM 2.5 YASINDA İKEN GÖZ KAYMASI MEYDANA GELDİ. YAKLAŞIK 5 DOKTORA GÖTÜRDÜM VE HEPSİ AYRI AYRI TEŞHİSLER KOYDU EN SON SİZE GETİRDİM VE BANA O KADAR GÜZEL ANLATTINIZ VE UYGULAMALI BİR ŞEKİLDE ANLATTINIZ Kİ SİZİN O SICAK YAKLAŞIMINIZ ÇOCUGUMA KENDİ ÇOCUGUNUZ GİBİ YAKLAŞMANIZ ÇOK HOŞUMA GİTTİ. YAKLAŞIK 4 SENEDİR ÇOCUGUMUN DOKTORUSUNUZ VE O KADAR FAYDALI BİR TEDAVİ SÜRECİ BAŞLATTIGINIZDAN BU YANA ÇOCUGUM BAYAGI DÜZELDİ DAHADA DÜZELİCEK İNŞALLAH. BEN ÜNLÜ GÖZ HASTAHANELERİNİDE GİTTİM ÖZEL PROF. LARADA GİTTİM HİÇ BİR NETİCE ALAMADIM BU TEŞEKKÜRÜ SİZE BİR BORÇ BİLDİM. ALLAH RAZI OLSUN HOCAM. SAGLIGINIZ HEP YERİNDE OLSUN OLSUNKİ HASTALARI TEDAVİ EDEBİLESİNİZ BU ÜLKENİN SİZİN GİBİ TOPLUMA FAYDALI DOKTORLARA İHTİYACI VARDIR. SİZE TEKRARDAN TEŞEKKÜR EDİYORUM. BAŞARILARINIZ HEP DAİM OLSUN. SAGLICAKLA SAYIN HOCAM..

Sinan

Merhaba hocam. Künt tranvaya baglı katarak ameliyatı oldum. Arka kapsül yırtıgı sebebiyle katlanamayan gil siliyer sulcusa koyuldu. Şuan görmem 3 derece astigmat gözlüğü ile %60 yalnız şöyle bi problem var iris hasarı olduğu için gözümde aşırı ışık hissediyorum, objeler çok net değil. Yapay iris ameliyatı olmayı düşünüyorum parmağımla yuvarlak yapıp gözlüğün üstünden baktığımda net görüyorum. Işığın fazla girmesi flulaştırıyor görmemi die düşünüyorum. Sizden öğrenmek istedigim bu aniridia görmeyi nasıl etkiler hiçbiryerde net birşey yazmıyor. Benim tüm ölçümlerde 3 derece çıkan astigmatım oluştu ameliyatta yazıları gölgeli görmem gözlük kullanmama ragmen devam ediyor. Göze aşırı ışık girmesi yanı bu tranvatik aniridia diplopi, bulanık görme yapar mı? Aniridia yapay irisle düzeltilirse sonuc daha iyi olabilir mi? Gözümdeki gil boyalı aniridia gil degil bunuda belirteyim. Teşekkürler şimdiden.

Sinan Bey Merhaba,
Çok geçmiş olsun. Aniridi nedeniyle ışığa hassasiyet ve görme düşüklüğü beklenen bir durum ancak yine de iyi bir görme keskinliğiniz var. Yapay irisle de diğer şikayetlerinizin oldukça azalacağını düşünüyorum.
Tekrar geçmiş olsun.

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
8 Nisan 2015

Ali Yılmaz

Degerli Hocam iyi gunler dilerim.
Bir sikintim var.
Goz kapaklarim devamli kasinti yapiyor.
Kirpiklerim tamamen yokoldu.
Bir ilac tavsiye edebilirmisiniz?
Simdiden tesekkurler.Ali Yilmaz

Ali Bey merhaba,
Normalde muayene etmeden bir önerimiz olmuyor ancak kirpik dibi İltihabında Öncelikle ılık pansuman ve blephagel benzeri temizlik ürünleri öneriyoruz. Şimdilik kullanın geçmezse muayene olmanız gerekebilir.
http://www.ilacsozlugu.com/ilac/16307/blephagel-30-g-jel

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
02 Ocak 2015

Rahim Kavaklı

Sayın Murat hocam bir sıkıntım konusunda yardımınıza ihtiyacım var.
Yaklaşık 2 haftadır özel bir şirkette elektrik projeleri çizmeye başladım. Ancak bu süre zarfında gözlerimde aşırı ağrılar başladı. Genelde bu ağrılarım gözkapağım da hissediliyor.
Gözlerimi kapattığımda ağrılar bir süre devam ediyor ve sonra rahatlıyorum. Bir günde yaklaşık 9 saat yakın mesafeden bilgisayara bakmak zorunda kalıyorum. Bu ağrılar zamanla yada uyku ile geçer mi yoksa tıbbi bir müdahale gerekli mi?

ilginiz için teşekkür ederim

Rahim Bey Merhaba,
Gözlerinize aşırı yüklenme sonucu bu yakınmalarınızın olduğunu düşünüyorum. Tıbbi bir müdahale düşünmeden önce ayrıntılı bir muayene gerekir. Normal bir tempoda sıkıntı yaratmayacak bir durum tempo yükselince zorlayabiliyor. Tıpkı hızlı yürüyüşte çok zorlanmayan birinin ilk kez 10 bin metre veya maraton koşması gibi. Nasıl ki her spor türü için farklı farklı giysi ve ayakkabılar varsa herkeste parmak izi gibi farklı olabilen göz numaraları için de kişiye özel gözlükler kullanmak gerekebilir. Sıradan bir ayakkabı yerine ayak ölçülerine uygun iyi bir marka ayakkabı ile spor yapan mutlaka daha az yorulur. Ancak, dünyanın en iyi ayakkabısını giyen dahi haddinden fazla yüklenirse yorulmak kaçınılmazdır. Bu konuyla ilgili BİLGİLENDİRME bölümümüzdeki aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

http://www.muratuyar.com.tr/dr/index.php?option=com_content&view=article&id=84%3Agozden-kaynaklanan-bas-agrilari&catid=8%3Abilgilendirme&Itemid=131&lang=tr

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
11 Aralık 2014

A. Tomruk

Murat Hocam, ben de birçok hastanız gibi, sizi tanımış olmaktan gurur duyuyor ve kendimi şanslı hissediyorum. Sadece mükemmel doktorluğunuz için değil olağanüstü insanlığınız için de size teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım. A.Tomruk..Em.Alb

Sayın Tomruk rahatsızlığınız nedeniyle değil ama başka bir vesile ile sizinle tanışmış olmayı tercih ederdim. Ben de sizin için aynı duygu ve düşüncelerle saygılarımı sunuyorum.

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
10 Mayıs 2014

Seldağ S.

Murat Bey eşim şeker hastası 6 yıldır gözleri görmüyor sağ gözü tamamen kapalı sadece bir ışık var sol gözüde yüzde 5 yada 10 görüyor iğne sayesinde.Her iki gözünde de katarak var şimdiye kadar gittiğimiz doktorlar sağ gözünün açılmasının imkansız olduğunu sol gözününde iğneyle devam edileceğini söylediler şimdi ........ araştırma hastanesinde .......... gittik o sağ gözündeki katarağı alabileceğini ve yüzde 5 yada 10 görebileceğini söyledi şaşırdık şu anda çok kararsızız ne yapacağımızı bilmiyoruz sizin öneriniz ne olabilir acaba teşekkürler.

Seldağ Hanım merhaba, çok geçmiş olsun.
Şeker hastalığındaki tahribatı bir dereceye kadar geri çevirmek mümkün, ancak mikroskopik düzeydeki damar bozuklukları, kanlanmayı ve dokuların oksijen almasını bozduğunda oluşan hasar ne yazık ki geri dönmüyor. Her şeyden önce şeker, vücut tansiyonu, kan yağları, kolesterolün normal düzeylerde olması gerekiyor. Aksi takdirde görmeyi kurtarmak veya korumak için yapılan mücadele, bir kişi yangını söndürmeye çalışırken, diğerinin benzin dökmesine benziyor. Eşinizin sağ göz dibini katarakt gelmeden ya da kalınlaşmadan önce gören meslektaşlar, muhtemelen göz sinirinde veya damarlarda kuruma gibi geriye dönüşü olmayan hasarlar görüp açılmasının imkansız olacağını söylemiş olabilirler. Katarakt kalınlaştıktan sonra muayene eden diğer meslektaşımız muhtemelen retina ve görme sinirini ayrıntılı olarak göremediği için sol göz dibi gibi olabileceğini varsayarak daha iyi bir görme beklentisinden söz etmiş olmalı. Sağ göz için kaybedecek bir şey olmadığından, en azından ışığı daha kuvvetli hissetmesi ve birazdan bahsedeceğim nedenlerden dolayı katarakt ameliyatı olmasını önerebilirim. Çünkü, çok kalınlaşan bir katarakt hem göz dibinin görülmesini, hem de gerekebilecek ekstra lazer gibi tedavileri engeller, yanısıra göz tansiyonunun yükselmesine de neden olabilir. Doktorlarınızın günümüz bilgi ve teknolojileri dahilinde mevcut imkanları size en iyi şekilde sunacaklarını düşünüyorum, yine de ikinci veya üçüncü bir görüş isterseniz elinizdeki eski film ve belgeler ile ulaşmanız veya İstanbul'a gelmeniz durumunda yardımcı olmaya çalışırım. Daha ayrıntılı bilgileri aşağıdaki bağlantımızda bulabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

http://www.muratuyar.com.tr/dr/index.php?option=com_content&view=article&id=31%3Aseker-hastaligi-ve-goz-programi&catid=8%3Abilgilendirme&Itemid=102&lang=tr

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
25 Kasım 2013

Elif

Murat Bey merhaba,
Öncelikle cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.
önceden sosyal güvencem olmadığı için sıkıntı çektim ve sık sık doktora gidemedim göz hastalığımın da ilerlemesi bu yüzden oldu.Şu an sosyal güvencem var.Ve gözümün bu halde olması beni çok üzüyor.Sizi bir Tv programında gördüm ve size ulaştım. mesajıma cevap vererek beni gerçekten çok mutlu ettiniz.Gözüm için çok detaylı tetkikler yapılamadı.. en son muayenemi uzun zaman önce olmuştum.tek dileğim size ulaşmak ve tam teşekküllü muayene olmak.Gözümde küçük siyah noktalar beni çok zorluyor küçük yazıları okuyamıyorum..Doktora gitttiğimde "sağ gözün için bir ışık göremiyorum, tamamen kapanmış,yapılabilecek bir şey yok" demişti.Göz nakli hakkında bilgi verirmisiniz..benim gözüme bu yöntem uygulanabilir mi?Göz tansiyonum yok.Şimdiden Teşekkür ederim.
SEVGİ VE SELAMLAR...

Elif Hanım tekrar merhaba,
Öncelikle göz tansiyonunuzun olmaması çok iyi. Ancak uzun süredir muayene olmadığınız için değişiklikler olmuş olabilir. Üveit hastalığı yıllarca düzenli takip gerektireceği için, İstanbul yerine sosyal güvencenizin de geçebileceği Manisa'ya en yakın İzmir'deki Dokuz Eylül veya Ege Üniversitelerine başvurmanızı öneririm. Bu arada, gözün tamamının nakli dünyanın hiçbir yerinde henüz mümkün değil, sadece en öndeki saat camı şeklindeki kornea tabakasının nakli yapılabiliyor. Tekrar geçmiş olsun...

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
16 Kasım 2013

Murat Bayraktar

Dr Murat Bey'in hastası olmaktan gurur duyuyor, kendimi çok şanslı hissediyorum. Dünya çapında, Oftalmolog Operatör Doktorların en üst seviye uzmanlarından kendisi. Sevgi ve selamlar...

Sevgili Murat Bayraktar,

Öncelikle övgü dolu sözlerinizi dünyada en yüksek düzeylere gelmiş Türk Oftalmolojisi ve 4000 meslektaşım adına kabul ediyor ve çok teşekkür ediyorum. Selam ve Sevgiler

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
19 Ekim 2013

Elif

Merhaba Dr. Murat bey. Ben Manisa'dan ulaşıyorum size. Benim sağ gözüm üveitten kapandı, diğer gözüme geçmesinden korkuyorum. Diğer gözümlede bulanık görüyorum zaten. Görme engelli olmak istemiyorum. Ne olursunuz doktor bey bana yardım edin..

Elif Hanım Merhaba,
Üveit gözün renkli kısmı irisin, geriye doğru devamı gibi olan siliyer cisim ve koroid dediğimiz damarlanması en yoğun tabakalarının iltihabıdır. Damarlanması yoğun olduğu için geçirilen bir nezle, gripte kana karışan viruslara, vücuttaki tüberküloz, toksoplazma, frengi vb hastalıkların etkeni mikroorganizmalara, çeşitli romatizmal, otoimmün hastalıklara* kadar onlarca neden bu tabakada iltihabi bir reaksiyon oluşturabilmektedir. Günümüz pratiğinde üveitlerin yaklaşık yarısında neden saptanabiliyor. Bazıları her iki gözü, bazıları sadece bir gözü tutabiliyor. Yaşam boyu tek bir kez üveit geçiren de var, sürekli üveit atakları da. Sizin de üveitinizin nedeni ayrıntılı bir şekilde araştırılmış olmalı, sonuçlarınızı ve son muayene bulgularınızı bana geçebilirseniz daha iyi değerlendirme şansım olabilir. Kapanma derken, iltihabi reaksiyonun en yoğun olduğu dönemlerde görme çok azalabilir, zamanında ve uygun tedavilerle reaksiyon azaldıkça görme açılabilir. Bazen, kullanılan özellikle kortizon türü ilaçlara bağlı olarak da katarakt gelişip görmeyi bulandırabilir. İltihabın geçtiği, tercihen 6 aylık sakin bir dönemde yapılacak bir katarakt ameliyatıyla görme tekrar artabilir. Ancak üveite bağlı göz tansiyonu yükseklikleri, görme siniri etkilenmesi, damar tıkanıklıkları, görme merkezinde oluşan kurumalar nedeniyle oluşan görme kayıplarının ne yazık ki geri dönüşleri yok. O nedenle son durumunuzun ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir.
Geçmiş olsun, acil şifalar...
*(otoimmün hastalıklar: vücudun kendi dokularını düşman gibi görüp, bağışıklık sistemini alarma geçirerek, kendi dokularını yok etmeye çalışması şeklinde bir mekanizma)

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
9 Ekim 2013

Nesrin Özkan

Dr Murat Bey,
Geçen hafta yaptığınız ameliyat sonrası ilaç prospektüslerini okuyabiliyor, rahatlıkla kitap okuyor ve TV seyredebiliyorum. Dünyada renkler parlak ve canlıymış :) En içten teşekkürlerimle.

Nesrin Hanım Merhaba,
Bir doktor için en mutluluk verici geri dönüşü paylaştığıınız için teşekkür ediyorum. Yeni tablolarınız ve sergi davetiyeniz için şimdiden ilk sıralara yazılmak dileğiyle selam ve sevgiler :))

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
8 Ekim 2013

Erdem G.

Merhaba Murat Bey beni hatırlamanız zor olucak onca hastanız içinden küçüklüğümde gelirimdim size muayene olmaya ben protez göz kullanıyorum 18 yaşımdan sonra bir ameliyat olmam gerektiğini söylemiştiniz ben 21 yaşına geldim hala ameliyat olmadım aslında size tekrar muayene olmaya gelicektim ama şu an istanbul da değilim.ameliyat olmamam halinde bi sıkıntı yaşarmıyım birde şuanki kullandığım protezin hareketi çok az bunun bi çözümü var mı cevaplarınız için şimdididen teşekkürler.

Sevgili Erdem,
İlk gelişinde 3-4 yaşlarında olduğunu hatırlıyorum ama en az 8-10 yıldır görmediğim için şimdi tanımam gerçekten zor.
Çocuklukta geçirilen travmalarla göz küresinin küçülerek söndüğü veya alınmak zorunda kalındığı durumlarda, şekil ve büyüklük olarak uygun protez kullanılmazsa, orbita denilen göz küresinin de içinde olduğu kemik yuvanın gelişimi yavaşlıyor, yüzde asimetrik görünüm oluşabiliyor. Ergenlikteki hızlı büyüme döneminde protezlerin de yuvaya uygun olarak büyütülmesi bu riski azaltıyor. Hareketli protez için birkaç ay aralıkla birkaç ameliyat gerekebiliyor. Son durumun, beklentilerin ve günümüzün tıbbi bilgileri ve teknik imkanları doğrultusunda karar verilmesi gerekir. Selam ve Sevgiler...

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
8 Eylül 2013

İsa

merhaba hocam. benim size bir sorum olacak... ben kendimi bildim bileli. gözlerimde yılda 2-3 defa kızarıklık,kaşıntı,batma yani iltihaplanma oluyor. her doktora gittiğimde damla veriyorlar. ve damla kullanınca geçiyor. ama 2-3 ay sonra tekrar oluyor.. yılda 2-3 defa damla kullanmak ilerde gözlerim için kalıcı bir hasar verir mi? doktorlar gözlerin hassas toza kire güneşe fazla gelmiyor diyoerlar. birde şanlıurfada yılın büyük bölümü güneşl ve sıcak. şimdidien tşkler hocam

İsa Bey Merhaba,
Güneş ışığı, toz, polenler göz allerjisinin en büyük nedenlerinden. Öncelikle bu nedenlerden olabildiğince uzak durmak gerekiyor. Güneş gözlükleri, şapka, polen filtreli klimalarla, aspiratörlerle bir yere kadar korunmak, yüzü ve göz kapaklarını soğuk suyla yıkayarak allerjen maddeleri uzaklaştırmak, yetmiyorsa bahsettiğiniz gibi çeşitli damlalar. Tabii ki bu damlalar allerjinin derecesine göre, mutlaka doktor kontrolünde aşama aşama kullanılmalı. Bazı damlaların yan etkileri çok az olduğu için birkaç ay rahatlıkla kullanılabiliyor. Öte yandan bazı kortizonlu damlalar kaşıntıyı, kızarıklığı, sulanmayı çok iyi kesebilirken 1-2 haftadan daha uzun kullanımda katarakt, göz tansiyonu, gözde uçuk, mantar enfeksiyonu yapmaları nedeniyle bazen geri dönüşü olmayan görme kayıplarına neden olabiliyor. O nedenle, bir arkadaşın, komşunun gözüne iyi gelmiş diye ezbere alınıp kullanılan bu tür damlalar nedeniyle, aile boyu göz tansiyonları yükselmiş, görme sinirleri etkilenmiş, görma kaybı oluşmuş kişileri gördükçe üzülüyoruz. Son olarak, yaşınızı bilemiyorum ama bu tür allerjik rahatsızlıklar genelde 10'lu yaşlarda başlayıp 20'li, 30'lu yaşlarda azalma eğilimi gösteriyor.
Şanlıurfa'ya selam ve sevgilerimle :))

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
30 Temmuz 2013

Zeynep

New Jersey, Amerika'da yasiyorum. 4 Temmuz'da gorusumde bir bulaniklik, aksamina da flash patlamasi olusunca retinamda bir problem oldugunu anlayip ertesi gun goz doktoruna gittim. (Turkiye'de Murat Bey'e muayene oluyordum ve beni retinam konusunda uyarip bilinclendirmisti.) Retina dekolmani teshisi kondu. Retina uzmanina yonlendirildim. Kendisi acil lokal cokertme (buckle) ameliyati yapmayi tavsiye etti, ac olsaydim hemen beni ameliyata alacakti. Bir kac saat istedik ve o sirada Turkiye'deki aile doktorumuz olan Murat Bey'i aradik. Kendisi gece 12-1 olmasina ragmen cevap verdi, durumumla alakali ayrintili email atti ve bana ameliyata kadar kafam dik pozisyonda, gozler kapali olarak dinlenmemi tavsiye etti. Bu sekilde dekolmanin yatisabilecegini ve ufak bir lazer mudehalesiyle iyilesebilecegimi soyledi. Buradaki doktora sorduk. Ise yarayacagina fazla inanmadigini soylese de deneme talebimizi kabul etti. 24 saat gozlerim bagli, kafam dik bekledim. Ertesi gun muayene oldugumda dekolman yatismisti... Kendisi de biz de sasirdik. Lazerle ufak bir islemle yapistirildi. Murat Bey'e danismasaydik hic yoktan pek cok riskler ve yan etkiler tasiyan bir ameliyata girecektim. Kendisinin bana yaptigi iyiligi kelimelerle ifade etmem mumkun degil. Tekrar cok tesekkurler.

Zeynep Hanım tekrar çok çok geçmiş olsun. Bu vesileyle konuyu paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim. 5 yıl önce rutin gözlük muayenenizde hiçbir şikayetiniz olmadığı halde her iki gözde yakaladığımız delik ve incelme alanlarına LASER yapmıştık. Bu beş yıl süresince de yurtdışında olduğunuzdan rutin muayene veya kontrol şansımız olmadı. Ancak eski LASER yerleri dışında farklı bir alanda ani ortaya çıkan bu yeni yırtık ve buna bağlı retina ayrılmasını görme alanınızda siyah leke olarak algılayıp ilk fırsatta muayene olmanız erken teşhisin önemini çok iyi gösteriyor. Çoğu kez görme tamamen kapanmadan başvuru pek olmadığından dikkatiniz için tebrik ediyorum. Müdahale zamanına kadar yırtığın ve dekolmanın yerine göre değişebilen istirahat pozisyonu öneriyoruz. Ben bu konuyla ilgili size sadece literatür bilgisi ve tecrübelerimi aktardım. Amacımız en azından müdahale zamanına kadar ayrılan retinaya hem yatışma şansı verebilmek hem de dekolmanın büyümesini engellemekti. Bunu asıl siz başardınız :-) Oradaki meslektaşa da iyi bir tecrübe olmuştur. LASER işleminden sonra maksimum etkiye 3 haftada ulaşılıyor, bu nedenle önümüzdeki üç hafta da en azından temponuzu düşürmeniz, başınız biraz yüksekte yatmanız, ağırlık kaldırmamanız, gözleri ovalayarak kaşımamanızda fayda olacaktır.
Yine en ufak bir sıkıntı olursa aramaktan, yazmaktan çekinmeyin lütfen.
Selam ve Sevgiler :-)

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
13 Temmuz 2013

Haluk

sayın hocam aniridi rahatsızlıgında kullanmamız gereken günes gözlüğü uv 400 mu olmalı yoksa polarizemi olmalı

Sayın Haluk Bey, aniridi kompleks bir patoloji. Doğuştan veya travmatik, tam veya kısmi olabiliyor, eşlik eden göz patolojileri bulunabiliyor. Ancak genel bir yanıt vermek gerekirse görme düzeyi ve kalitesini en iyi ayarlayacak şekilde kişiye özel UV-400 koruma ile kombine polarize filtreler yararlı olur.

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
29 Mayıs 2013

Fırat K.

değerli hocam gecen sene gözüme yapancı cisim girmesinden dolayı ameliyat oldum sadece sklerayı dıkmısler daha sonra özel bir klinikte ise 4 defa retina operasyonu geçirdim 2 sinde gaz ikisinde ise silikon verdiler göze bu süreç 1 sene içinde oldu...retinam bu seferde yatışmaz ise başka cağrem varmı ??? teşekkürler ederim

Fırat Bey çok geçmiş olsun, şiddetli bir yaralanma ve ciddi operasyonlar geçirmişsiniz. Yabancı cismin cinsini ve son durumu belirtmemişsiniz ama özellikle bakır ve demir gibi metalik yabancı cisimler göz içinde kalırsa zamanla eriyerek hücreleri bozmaya başlıyor. Buna karşılık cam gibi bazı yabancı cisimler çıkartılma sırasında daha büyük zarar verecek gibiyse ve göz içinde iltihabi bir reaksiyon oluşmamışsa yakın ve sıkı takip şartıyla bırakılabilir. Silikon halen içerdeyken retinanız yatışıksa, yeterince lazer yapılmışsa ve görme beklentisi olan bir göz ise genellikle silikonu 2-3 ay gibi (ağır silikonu ise 1 ay gibi) sürelerde almak gerekiyor. Ancak bazen travmanın cinsi, şiddeti, yeri ve derinliğine bağlı olarak başta silikon altında, retina önü ve altında olmak üzere gözün her yerinde çeşitli zarlar oluşup bütün tabakaları çekebiliyor, özellikle geç kalınan olgularda retina kendi içinde ileri derecede büzüşüp ışık hissinin kaybına kadar gidebiliyor. Böyle bir durumda gözün küçülüp sönmesini engellemek için silikon daha uzun süre içeride bırakılabiliyor. Bu nedenle en iyi kararı öncelikle operasyonlarınızı ve kontrollerinizi yapan doktorunuzla birlikte vermenizi öneririm. Bazen ortada kalınan, ikinci bir görüş gerektiren durumlar olabiliyor. Böyle bir durumda bütün epikriz ve tetkiklerinizle son durumunuzu görerek yardımcı olabiliriz. Acil şifalar dileklerimle...

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
14 Mayıs 2013

Erdal Yeşildağ

Murat bey değerli doktorum geçirdiğim zorlu tedavi sürecinde benim ve ailemin kaygılarına anlayışla yaklaşarak bizlere ihtiyaç duyduğumuz her an zaman ayırdınız.Sizin hastanız olarak geçirdiğim bu süreçte kendimi şanslı sayıyorum çünkü alanınıza olan hakimiyetiniz,hastanız olarak bana gösterdiğiniz ilginiz ve desteğiniz benim için gerçekten çok önemliydi.Size buradan da teşekkür ederek başarılarınızın devamını diliyorum.
saygılar.
Erdal Yeşildağ

Sevgili Erdal, Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Sizin ve ailenizin tedavideki işbirliği ve uyumunuz da en az bizim emeklerimiz kadar değerlidir. Tekrar geçmiş olsun, güzel günler görmeniz dileklerimle...

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
27 Nisan 2013

Ahmet Tomruk

Murat Hocam,eniyihekim adında bir web sitesi var. Sizin isminiz de 19 nisan 2013'ten itibaren orada olacak bundan sonra. Çünkü siz benim için en iyi bir hekimsiniz ve o web sitesinde olmayı gerçek anlamda hakediyorsunuz..

Saygılrımla.
Ahmet Tomruk

Sayın Tomruk,
Güzel görüşleriniz için çok teşekkür ederim, ancak bizler görevlerimizi yaparken sizlerden aldığımız pozitif enerjileri tekrar size yansıttığımız için öyle değerlendirmişsiniz. Herkese hizmet etmek görevimiz, ancak sizin gibi kıymet bilen değerli büyüklerimize hizmet etmenin onurunu ayrıca hissettirdiğiniz için teşekkür ve saygılarımı sunarım...

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
20 Nisan 2013

Meliha Yiğit

Sayın Hocam, ben 12 yıldır Göz Hastalıkları konusunda sahasında belirli seviyelere gelmiş bir çok göz hastalıkları uzmanı ile çalıştım. Sizi hem mesleki açıdan hem de beraber çalıştığınız çalışma arkadaşlarınıza ve hastalarınıza karşı çok saygılı gördüm. Umarım sizleri akedemik olarak daha üst seviyelerde görmek benim en büyük arzum. Aile ve iş hayatınızda huzurlu günler dilerim.

Saygılarımla

Sayın Meliha Hanım, güzel görüş ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim. 25 yıllık meslek hayatımda SSK ve EAH gibi yoğun çalışma ortamlarında bile hastalarıma ve çalışma arkadaşlarıma hep empatiyle yaklaştım, sizin gibi değerli çalışanların ve değerli hocaların bulunduğu akademik bir ortamda da hep huzur içinde başarılı çalışmalarımıza devam edeceğimiz umuduyla saygılarımı sunuyorum.

Murat Uyar

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
19 Kasım 2012

Ahmet Denizci

Değerli Doktor Murat Uyar.
Göz ameliyatlari için sizi tavsiye ettiğim iki Norveçli hastaya; geliş, konaklama, muayene, ameliyat ve de gidişlerinde göstermiş olduğunuz şahsi ilgi ve alakayı methedecek söz bulmakta güçlük çektiğimi ifade etmek isterim.
Yüreğinize, gözünüze ve elinize sağlık.

Ahmet Bey Merhaba,
Çok teşekkür ederim :)) Ben görevimi yaparken, biraz da geleneksel türk konukseverliğini gösterdim, Khan ailesi döndükten sonra gönderdikleri mailde memnuniyetlerini bana da ifade etmişlerdi. Bugünlerde onlara yazıp, son durumu sormayı düşünüyordum. Sizden de geri dönüş almak beni ayrıca mutlu etti. Görüşmek dileğiyle, Norveç'e selam ve saygılarımla :))

Murat Uyar

image
Dr. O. Murat Uyar
Göz Hastalıkları Uzmanı
18 Mayıs 2012
Whatsapp